Pomoc kontekstowa  Login


HasłoPomoc kontekstowa Załóż konto    Przypomnij

         Pomoc kontekstowa Pomoc kontekstowa
Komputer- Budowa
Dodano: 2012-10-22, autor: Jasiek Zapiór, szkoła: Społeczne Gimnazjum nr 7 STO w Krakowie, kontakt:  
Dodaj do swojego zbioru
 Fani   Oceń:   BDB: 515,   NDST: 0 Odwiedzin: 2903 Pomoc kontekstowa  

Uwaga- ten artykuł jest nieprzejrzany!

rok 1945, kiedy powstaje ENIAC, pierwsze urządzenie wykorzystujące do swych obliczeń prąd elektryczny. rok 1981, kiedy to firma IBM wyprodukowała swój komputer, nazwała go Personal Computer, a co najważniejsze udostępniła swoje dane technologiczne, co pozwoliło produkowanie urządzeń komputerowych oraz oprogramowania do całej platformy komputerów PC.


Budowa komputera-
Komputer składa się z :
1. Monitor
2. Płyta główna
3. Procesor
4. Gniazda kontrolerów dysków twardych (ATA)
5. Kości pamięci operacyjnej (RAM)
6. Karty rozszerzeń
7. Zasilacz
8. Napęd optyczny (CD/DVD)
9. Dysk twardy (HDD)
10. Klawiatura
11. Mysz

-Monitor- ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.

-Płyta główna-Najważniejsze miejsce w komputerze gdzie montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

-Procesor-urzadzenie potrafiące pobierać dane z pamięci, interpretować je i wykonywać jako rozkazy. Wykonuje on bardzo szybko ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

-Kości pamięci operacyjnej-Urządzenie zbudowane z wafla krzemowego słuzace do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.

-Karty rozszerzeń-element składowy jednostki systemowej komputera. Występuje w postaci płytki drukowanej (karty) montowanej w złączu płyty głównej. Karta rozszerzeń to jeden z podtypów kontrolera.

-Zasilacz-urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie napięcia stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera.

-Napęd Optyczny-jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.

-Dysk Twardy-napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

-Klawiatura-zestaw klawiszy (przycisków), występujący w różnych urządzeniach: komputerach, maszynach do pisania, klawiszowych instrumentach muzycznych, kalkulatorach, telefonach, tokenach.

-Mysz- urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.


Płyta główna składa się z:
1 – Gniazdo procesora
2 – Gniazda pamięci RAM
3 – Zintegrowana karta dźwiękowa
4 – Gniazda SATA
5 – Kontroler LAN
6 – Złącze stacji dyskietek
7 – Złącze COM
8 – Złącza panelu przedniego
9 – Porty USB
10 – Gniazdo Audio CD
11 – Gniazda wentylatorów
12 – Bateria
13 – Gniazda zasilania
14 – Gniazda USB
15 – Złącze LAN
16 – Gniazdo e-SATA
17 – Gniazda audio

Gniazdo Procesora-Gniazdo procesora (ang. CPU slot) jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej.Pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem

Gniazda Pamięci RAM

Komputer zrobiony przez blendera


http://youtu.be/2asfnifnaM4?hd=1

Budowa Komputera - Blender


 Lista bloków   Publikacje uczniów z tego bloku   100 najwyżej ocenionych   100 najnowszychAutorzy Interplatformy: Marek Czerwiński, Wojciech M .Kwiatek, Iwo Wroński, Rafał Malinowski