Pomoc kontekstowa  Login


HasłoPomoc kontekstowa Załóż konto    Przypomnij

         Pomoc kontekstowa Pomoc kontekstowa
Budowa Komputera
Dodano: 2012-12-06, autor: Oliwia Puto, szkoła: Społeczne Gimnazjum nr 7 STO w Krakowie, kontakt:  
Dodaj do swojego zbioru
 Fani   Oceń:   BDB: 285,   NDST: 0 Odwiedzin: 1999 Pomoc kontekstowa  

Uwaga- ten artykuł jest nieprzejrzany!

Komputer składa się z : Monitoru, Płyty głównej, Procesoru, Gniazda kontrolerów dysków twardych (ATA), Kości pamięci operacyjnej (RAM), Karty rozszerzeń, Zasilacza, Napędu optycznego (CD/DVD), Dysku twardego (HDD), Klawiatury i Myszy.

BUDOWA JEDNOSTKI CENTRALNEJ I JEJ ELEMENTÓW SKŁADOWYCH, ICH FUNKCJA I RODZAJE.

Jednostka centralna jest głównym elementem zestawu komputerowego, potocznie nazywanego komputerem. Jest to duża metalowa skrzynia (obudowa), w której umieszcza się zasilacz, układy elektroniczne i wiele innych urządzeń. Składa się z następujących elementów :
• płyty głównej,
• procesora,
• pamięci stałej ROM,
• pamięci operacyjnej RAM,
• dysku twardego,
• karty graficznej,
• karty muzycznej,
• karty sieciowej,
• czytnika CD-ROM,
• stacji dyskietek,
• zasilacza,
• przewodów zasilających i logicznych,


Płyta główna to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).


Procesor to urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
Procesory (zwane mikroprocesorami) wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej złocone wyprowadzenia. Do typowych rozkazów wykonywanych przez procesor należą: kopiowanie danych, działania arytmetyczne, działania na bitach, skoki


ROM (pamięć tylko do odczytu) to rodzaj pamięci urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera. Zawiera ona stałe dane potrzebne w pracy urządzenia - na przykład procedury startowe komputera, czy próbki przebiegu w cyfrowym generatorze funkcyjnym. Z pamięci tej dane można tylko odczytywać. Są w niej przechowywane podstawowe dane, które muszą zostać zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.

RAM to pamięć o dostępie swobodnym- podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. Pamięci RAM dzieli się na pamięci statyczne oraz pamięci dynamiczne. Pamięci statyczne są szybsze od pamięci dynamicznych, które wymagają ponadto częstego odświeżania, bez którego szybko tracą swoją zawartość. Pamięć RAM jest stosowana głównie jako pamięć operacyjna komputera.

Dysk twardy, napęd dysku twardego to rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pojemność dysków wynosi od 5 MB. Kilka dysków twardych można łączyć w macierz dyskową, dzięki czemu można zwiększyć niezawodność przechowywania danych, dostępną przestrzeń na dane, zwiększyć szybkość odczytu/zapisu. Dysk stały składa się z zamkniętego w obudowie, wirującego talerza (dysku) lub zespołu talerzy oraz z głowic elektromagnetycznych umożliwiających zapis i odczyt danych.

Karta graficzna to karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie (przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska) grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Wyróżniamy dwa typy procesorów karty graficznej: Przystosowane do pracy jako oddzielne karty graficzne tzw. dedykowane, oraz zintegrowane z mostkiem północnym lub bezpośrednio w CPU. Najważniejsze funkcje współczesnych akceleratorów graficznych to: filtrowanie anizotropowe, mapowanie wypukłości, efekty cząsteczkowe, Full Scene Anti-Aliasing, HDR, Pixel Shader, Vertex Shader, Transform & Lighting, GPGPU, PhysX

Karta dźwiękowa (muzyczna) to komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Karty dźwiękowe w zależności od stopnia skomplikowania i zaawansowania mogą posiadać następujące elementy: generator dźwięku, przetworniki A/C i C/A, bufor, mikser dźwięku, wzmacniacz sygnałów wyjściowych, interfejs do komputera, interfejs MIDI.
Kolory gniazd i wtyków:
różowy- analogowe wejście dla mikrofonu.
błękitny- analogowe wejście audio.
jasnozielony- analogowe wyjście dla głośników albo słuchawek, w systemach wielogłośnikowych wyjście dla przednich głośników
czarny- analogowe wyjście dla głośników tylnych.
pomarańczowy- cyfrowe wyjście dźwięku (S/PDIF), czasami tym kolorem oznacza się analogowe wyjście dla głośników centralnego i niskotonowego.

Karta sieciowa to karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Dla większości standardów karta NIC posiada własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny, znany jako adres MAC, przyporządkowany w momencie jej produkcji przez producenta, zazwyczaj umieszczony na stałe w jej pamięci ROM. Adres ten można dynamicznie zmieniać o ile stosowane oprogramowanie na to pozwala.

Napęd optyczny jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych. Do najpopularniejszych napędów optycznych zalicza się: CD-ROM, nagrywarka CD, DVD-ROM, combo CD/DVD, nagrywarka DVD, combo Blu-Ray, nagrywarka Blu-Ray

Stacja dyskietek to element komputera przeznaczony do obsługi jednego z rodzajów zewnętrznej pamięci komputerowej, jakim jest dyskietka. Stacje dyskietek zwane są stacjami dysków miękkich. Obecnie ich rolę przejęły nagrywalne płyty CD i DVD, a także coraz powszechniejsze nośniki USB. Dzisiaj stacje dyskietek nie są już standardowo montowane w komputerach, jednak w starszych systemach bez nich nie jest możliwe przywrócenie systemu z kopii zapasowej lub wykonanie niektórych innych istotnych operacji bez rozkręcania komputera.

Zasilacz komputera to urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie napięcia stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera. Niektóre zasilacze posiadają przełącznik zmieniający napięcie wejściowe pomiędzy 230V i 115V, inne automatycznie dopasowują się do dowolnego napięcia z tego zakresu. Większość zasilaczy wykonana jest w postaci metalowego prostopadłościanu, z którego ścianki wychodzi kilka wiązek przewodów.

Przewody zasilające są to przewody wychodzące z zasilacza, które dostarczają energię elektryczną takim elementom jak: płyta główna, napędy dysków (elastycznych, stałych, optycznych itp.) Przewody logiczne są to przewody, dzięki którym przesyłane są informacje pomiędzy dyskami (elastycznymi, stałymi, optycznymi) a płytą główną.
UŻĄDZENIA WEJŚCIA-WYJŚCIA
Urządzenia wejścia służą do wprowadzania danych do komputera. Urządzenia wyjścia służą do wyprowadzania i pokazania wyników pracy komputera.
Urządzenia wejścia funkcje Urządzenia wyjścia funkcje
Klawiatura Służy do ręcznego sterowania urządzeniem lub wprowadzania danych Monitor Wizualizuje wyniki pracy komputera
Mysz komputerowa Umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Drukarka Służy do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.)
Skaner Służy do przenoszenia obrazu, rysunku, zdjęica, tekstu itd. na wersję elektroniczną, którą przesyła się do komputera. Głośniki przekształcają prąd elektryczny w falę akustyczną.
Mikrofon Służy do przetwarzania fal dźwiękowych na przemienny prąd elektryczny. Ploter Służy do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, może nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp.
Kamera internetowa Transmituje obrazy statyczne lub transmisja może odbywać się w sposób ciągły Projektor Służy do wyświetlania na ekranie projekcyjnym nieruchomego lub ruchomego obrazu.
Autorzy Interplatformy: Marek Czerwiński, Wojciech M .Kwiatek, Iwo Wroński, Rafał Malinowski